facebook
Logo
Volejte: Po-Ne: 8:00-20:00
Otevřeno: Po-So: 8:00-18:00

Pohřbívání domácího mazlíčka

Doba, kdy po smrti domácího mazlíčka jeho majitelé zvolili pohřeb do země, či variantu kafilérie, již pomalu vzala za své. Jak se tedy dnes poslední cesta zvířete řeší?

Majitel zvířete má v zásadě 3 možnosti, jak se zachovat. Většinu zřejmě jako první napadne – někde ho zakopeme. Je to však problém, protože druhá myšlenka je logická – kde? Pokud máte zahradu, zdálo by se, že je postup jasný. Je tu ale řada dalších problémů. Co v momentě, kdy budete případný pozemek prodávat? Až překvapivě mnoho lidí pak volá do krematoria s prosbou o exhumaci a následný žeh těchto pozůstatků. Pokud jste si jistí, že pozemek bude vždy patřit Vám, je třeba brát v úvahu jinou věc, a to § 2 vyhlášky 82/2014 Sb. o veterinárních a hygienických požadavcích, která pohřbení na zahradě téměř vylučuje. Pokud i tyto požadavky splníte, případně je ignorujete, zbývá poslední překážka, a to ta mentální. Je celá řada lidí, kteří tělo svého psa či kočky na zahradě nechtějí.

Zvířecí hřbitovy bohužel krachují

Existují majitelé domácích mazlíčků, kteří i přes všechny výše zmíněné problémy chtějí svého miláčka pohřbít do země. V České republice existuje několik hřbitovů, které se soustředí na pohřbívání zvířat. Bohužel, podobně jako v případě třebíčského psího hřbitova projekt buď zkrachuje, nebo je hřbitov jednoduše naplněný. Celá problematika zvířecích hřbitovů je velmi komplikovaná a vyžaduje zásadní podporu místní samosprávy, neboť rozvoj podobných projektů často není v rukou soukromých investorů finančně udržitelný.

Nechat domácího mazlíčka rozemlít a použít jako hospodářské hnojivo není pro většinu majitelů představitelné

Pokud nebude zvíře pohřbeno do země, je zde zcela racionální a pragmatická možnost, jak s jeho tělem po smrti naložit. Asanační podniky kafilerního typu užívají svozové vozy k nashromáždění uhynulých hospodářských zvířat, zkaženého masa a jiného odpadu, který je následně transportován přímo do kafilérie. V každém větším městě je možné nalézt sběrná místa, kam zpravidla tento sběrný vůz jednou za 24 hodin přijede tento odpad naložit. Po zaplacení poplatku za svoz je zde možné tělo zvířete ponechat. V kafilérii pak probíhá proces pomletí, vaření pod tlakem a následně jsou některé látky získané tímto procesem využity jako například hnojivo na pole. Je pochopitelné, že tuto možnost z citových důvodů využívá jen menšina majitelů.

Možnost pompézní rozlučky nebo jen prosté individuální zpopelnění postupně nahrazuje kafilérii

Dnes je již možné využít služby několika zvířecích krematorií, které v Česku působí. Mezi ty největší patří kromě Krematoria zvířat v Brně také Krematorium zvířat v Praze – Běchovicích. Tato krematoria ročně zpopelní tisíce zvířat a počty neustále rostou. Je však třeba se mít na pozoru, zejména některá nově vzniklá krematoria zvířat příliš neodpovídají vysokým standardům, které zde v roce 2003 nastavilo Krematorium zvířat Brno, případně Krematorium zvířat Praha. Celý proces kremace není nic složitého stačí zavolat na číslo 737 110 790, nebo navštívit stránky krematoria, kde je vše podrobně vysvětleno.