facebook
Logo
Volejte: Po-Ne: 8:00-20:00
Otevřeno: Po-So: 8:00-18:00

Jak se vyrovnat se smrtí psa?

Když nastane chvíle odchodu pejska za duhový most, páníček může ztrátu vnímat podobně jako ztrátu blízkého přítele nebo člena rodiny. Psi totiž nejsou jen domácími zvířaty – jsou součástí rodiny a poskytují nám lásku, radost a společnost. Jak se vyrovnat se smrtí psa a jak zvládnout smutek? 

Přijetí smutku

Prvním krokem k překonání je přijmout a pochopit své pocity. Je to přirozená reakce na ztrátu a není třeba se cítit provinile nebo slabě, pokud prožíváte silné emoce. Proti smutku není třeba bojovat. Dovolte si truchlit tolik, kolik cítíte, že potřebujete. Je také důležité si uvědomit, že každý má jiný způsob, jak se vyrovnat se smrtí domácího mazlíčka, a v jedné rodině se můžeme setkat s mnoha způsoby truchlení. 

Mluvte o svých pocitech

Tímto těžkým obdobím neprocházejte sami. Hovořte o svých pocitech s přáteli, rodinou nebo dokonce se specializovaným terapeutem. Sdílení vám poskytne podporu, porozumění a úlevu a je to skvělý způsob, jak se vyrovnat se smrtí psa či jiného zvířátka. 

Zaměřte se na to dobré

Namísto toho, abyste se zaměřili pouze na ztrátu, odveďte pozornost k dobrým vzpomínkám, které na mazlíčka máte. Vybavte si všechny ty skvělé chvíle, které jste spolu se svým pejskem prožili. Sdílení historek s ostatními udrží vzpomínky v živé paměti.

Přijměte podporu

Požádat o pomoc může být obtížné, ale mít kolem sebe podporu v časech ztráty je důležité. Dejte najevo své potřeby a přijměte nabízenou pomocnou ruku. 

Zvažte vytvoření památníku

Vytvoření památníku nebo jiného symbolického místa vám pomůže vyjádřit smutek a udržet památku živou. Jako památné místo může sloužit i náhrobek nebo urna s popelem vašeho mazlíčka. Nebo vytvořte památeční koutek v domě nebo bytě za pomocí fotek zvířecího kamaráda a památečních předmětů jako šperků, odlitků pacek, pamětního skla nebo dokonce diamantů.

Čas adoptovat dalšího mazlíčka? 

Když přijdete o pejska, může být těžké najednou žít bez domácího mazlíčka. Někdo si adoptuje dalšího psa brzy, někdo potřebuje delší časový odstup. Rozhodnutí je nakonec na vás, na vaší připravenosti na dalšího čtyřnohého kamaráda a na způsobu, jak se vyrovnáváte se smrtí psa. Nové zvířátko nenahradí to, co jste ztratili, ale může přinést novou radost do vašeho života.